UNIA EUROPEJSKAwww.gimnazjum.go3.pl/ke/index.htm

                                   

Menu:

Ojcowie Europy

Jean Monnet (1888-1979) - francuski polityk, dyplomata, ekonomista i wizjoner. W czasie II wojny światowej był członkiem ruchu oporu. W latach 1919 - 1921 pełnił funkcję pierwszego zastępcy sekretarza Generalnego Ligi Narodów. W 1947 r. został Pełnomocnikiem Planu Modernizacji Francji. Włączył się aktywnie w przygotowanie i realizację celów wypracowanych na Kongresie Europejskim w Hadze (1948 r.), mających na celu zjednoczenie Europy.
Po wojnie zaangażował się w proces tworzenia Zjednoczonej Europy. Wraz z Robertem Schumanem współtworzył tzw. plan Schumana, który był dokumentem przełomowym i który był podstawą utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. W uznaniu jego zasług w latach 1952-1955 został mianowany pierwszym prezydentem Wysokiej Władzy EWWiS (ponadnarodowego organu Wspólnoty). W 1976 roku szefowie rządów i państw EWG nadali mu tytuł Obywatela Europy.

Robert Schuman (1886-1963), polityk francuski. Schuman wyrastał na styku dwóch kultur: francuskiej i niemieckiej, co niewątpliwie wpłynęło na jego zaangażowanie w proces jednoczenia obu narodów oraz przezwyciężane wzajemnej niechęci. studiował w Berlinie, Monachium i Strasburgu. Podczas I wojny światowej służył w armii niemieckiej, w latach 1919-1940 został deputowanym do parlamentu francuskiego. W czasie II wojny światowej walczył we francuskim ruchu oporu.
Po wojnie wielokrotnie obejmował teki ministerialne we francuskim rządzie. Od 1946 do 1947 r. był ministrem finansów, 1947 - 1948 premierem a następnie ministrem spraw zagranicznych. Był gorącym zwolennikiem pojednania Francji i Niemiec, propagował zacieśnianie współpracy pomiędzy zachodnimi sojusznikami. Był autorem planu integracji europejskiej (tzw. plan Schumana), w efekcie którego w 1952 roku utworzono Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. W latach 1956-1960 był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Zapoczątkowane przez Schumana procesy doprowadziły do powstania Wspólnot europejskich, a w późniejszym czasie także Unii Europejskiej.

Alcide De Gasperi (1881-1954), polityk włoski. W czasie I wojny światowej był posłem parlamentu wiedeńskiego z ramienia regionalnej partii katolików, gdzie reprezentował interesy mniejszości włoskiej. Od 1921 roku deputowany do parlamentu włoskiego.
Był przeciwnikiem faszyzmu. W okresie dyktatury Mussoliniego został aresztowany i skazany na 4 lata więzienia. Został zwolniony dzięki interwencji papieża Piusa IX.
W 1943 roku współtworzył, a potem został przywódcą Włoskiej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej. W latach 1945-1953 premier Włoch, jednocześnie kilkakrotnie pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych. Był zwolennikiem współpracy Włoch z Zachodnimi sojusznikami, sprzeciwiał się niezaangażowaniu Włoch w sprawy europejskie. Jego wielką zasługą jest wprowadzenie Włoch w struktury ogólnoeuropejskie - początkowo do Rady Europy, a w 1952 roku do Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (Włochy były jednym z 7 państw założycielskich EWWiS).

Adenauer Konrad (1876-1967), niemiecki prawnik, polityk, działacz chrześcijańsko-demokratyczny. Od 1917 roku pełnił funkcję nadburmistrza Kolonii. Po dojściu Hitlera do władzy, odmówił mu prawa wjazdu do Kolonii za co został zwolniony z urzędu, a później aresztowany. Po klęsce Hitlera ponownie objął stanowisko.
Współtworzył niemiecką Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną. W latach 1949 - 1963 był kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec (RFN), a w okresie 1951-1955 jednocześnie ministrem spraw zagranicznych RFN. Odegrał wybitną rolę w procesach integracji europejskiej, aktywnie uczestniczył w tworzeniu EWG i Euratomu. Efektywnie realizował program odbudowy gospodarczej RFN oraz integracji politycznej i wojskowej z Europą Zachodnią i USA, w celu przezwyciężenia izolacjonizmu Niemiec na arenie międzynarodowej. Doprowadził do zbliżenia z Francją i nawiązania stosunków dyplomatycznych z ZSRR.

Paul-Henri Spaak (1889-1972), polityk belgijski. W 1938 roku został premierem Belgii. Był współtwórcą unii celnej państw Beneluksu (Belgii, Holandii, Luksemburga), która powstała w 1948 roku. Od roku 1932 deputowany do parlamentu, wielokrotny minister, premier Belgii.
Paul-Henri Spaak współredagował Kartę Narodów Zjednoczonych i był pierwszym przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jednocześnie wspierał uczestnictwo Belgii w Unii Zachodnioeuropejskiej, czyli regionalnym sojuszu państw Beneluksu z Francją i Wielką Brytanią. Odegrał znaczną rolę w negocjacjach Traktatów Rzymskich z 1957 roku.

strona główna

 Ostatnia aktualizacja: 28/05/2004.
Copyright 2004. All rights reserved.