UNIA EUROPEJSKAwww.gimnazjum.go3.pl/ke/index.htm

 

Menu:

Główne instytucje

Parlament Europejski

Jedyna na świecie instytucja ponadnarodowa pochodząca z wyborów powszechnych. Składa się z przedstawicieli państw członkowskich i reprezentuje wszystkich jej obywateli. Obecnie Parlament Europejski liczy 626 członków wybieranych na 5 lat. Najwięcej członków pochodzi z Niemiec (99), Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch (87) Europejscy parlamentarzyści nie zasiadają w grupach narodowych, ale tworzą frakcje polityczne. Parlament posiada uprawnienia dotyczące uchwalana budżetu, przyjmowania nowych członków i zatwierdzania układów stowarzyszeniowych. Siedziba Parlamentu Europejskiego znajduje się Strasburgu we Francji.

Rada Unii Europejskiej

Najważniejszy organ Unii Europejskiej stanowiący prawo. Skupia ministrów krajów członkowskich w zależności od przedmiotu zapisanego w porządku dnia: sprawy zagraniczne, rolnictwo, przemysł, transport itd. Rada dysponuje władzą ustawodawczą, którą dzieli się w pewnych dziedzinach z Parlamentem Europejskim. Wspólnie z Parlamentem Europejskim sprawuje kontrolę nad unijnym budżetem. Siedzibą Rady Unii Europejskiej jest stolica Belgii Bruksela.

Komisja Europejska

Reprezentuje interesy Unii jako całości. Posiada inicjatywę ustawodawczą i utrzymuje stosunki dyplomatyczne z państwami trzecimi. Obecnie Komisja Europejska liczy 20 członków. Duże państwa (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włoch, Hiszpania) mają prawo wyznaczeniu dwóch, a pozostałe tylko jednego komisarza. Komisarzy mianuje Parlament Europejski na 5 lat z możliwością przedłużenia kadencji. Komisarze wykonują swoje obowiązki na rzecz Wspólnot, więc nie mogą być związani żadnymi instrukcjami ze swoich krajów. Siedzibą komisji jest Bruksela

Trybunał Sprawiedliwości

Rozpatruje spory między państwami, wynikające ze stosowania unijnego prawa. Orzeka o zgodności aktów prawnych wydawanych przez unijne instytucje z traktatami Unii Europejskiej. Składa się z 15 sędziów i 9 rzeczników generalnych, których kadencja trwa 6 lat. Sędziowie są wybitnymi prawnikami z poszczególnych krajów. Ich zadaniem nie jest reprezentowanie interesów swoich państw, lecz stanie na straży prawa Unii. Siedzibą Trybunału Sprawiedliwości jest Luksemburg.

Trybunał Obrachunkowy

Sprawuje kontrolę nad dochodami i wydatkami Unii. Informacje pokontrolne o ich wysokości przekazuje Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej. W skład Trybunału wchodzi 15 członków (po jednym z każdego kraju członkowskiego). Ich kadencja trwa 6 lat. Siedziba Trybunału Obrachunkowego mieści się w Luksemburgu.

Europejski Bank Centralny

Prowadzi politykę pieniężną Unii Europejskiej, chroni stabilność euro, administruje rezerwami walutowymi państw członkowskich i kontroluje emisję euro. Siedzibą Europejskiego Banku Centralnego jest Frankfurt nad Menem.

Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Organ doradczy i opiniodawczy Unii Europejskiej. W skład Komitetu wchodzi 222 reprezentantów pracodawców, pracowników i różnorodnych grup interesów (rolników, rzemieślników, handlowców, przedstawicieli wolnych zawod6w itp.). Ich liczba odpowiada wielkości poszczególnych krajów. Komitet doradza Radzie Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej. Siedzibą jest Bruksela.

Komitet Regionów

Jest ciałem o charakterze doradczym. W Unii Europejskiej jest w tej chwili ponad 200 regionów. Komitet czuwa nad uwzględnianiem ich interesów wewnątrz Unii Europejskiej. Jego zadanie to pobudzanie regionów do uczestnictwa w procesie integracji. Prace Komitetu odbywają się komisjach. Siedzibą jest Bruksela.

Europejski Fundusz Inwestycyjny

Udziela gwarancji pożyczkowych na rozbudowę infrastruktury europejskiej oraz wspiera małych i średnich przedsiębiorstw. Promuje odbudowę gospodarczą. Siedziba w Luksemburgu.

Europejska Agencja Ochrony Środowiska

Zbiera szczegółowe dane dotyczące o środowiska, które mają później zastosowanie w europejskiej polityce ochrony środowiska. Jej siedzibą jest stolica Danii Kopenhaga.

strona główna

 Ostatnia aktualizacja: 28/05/2004.
Copyright 2004. All rights reserved.